İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Welsh Springer Spaniel

Köpekpedia

Welsh Springer Spaniel orta büyüklükte ve mutlu ve dışa dönük bir bir karaktere sahip sahip bir aile mükemmel bir aile köpeğidir. yüzyılda, bir av köpeği olarak kullanılmak üzere Galler bölgesinde yetiştirilmiştir.Hem Galli yaycı hem de İngiliz yerden “sıçrayarak” avlanırlar.Köpekler daha sonra vurularak yere düşen avı alıp avcıya geri getirir.Bu ırk nispeten nadir görülen bir spaniel türüdür.

Welsh Springer Spaniel Özellikleri

Fiziksel Özellikleri

Yaşam süresi: 12–15 yıl
Renkler: Kırmızı ve Beyaz
Kilo: Dişi: 16–20 kg, Erkek: 18–25 kg
Boy: Dişi: 43–46 cm, Erkek: 46–48 cm

Welsh Springer Spaniel
Welsh Springer Spaniel

Kompakt bir gövdeye sahip orta boy bir köpek olan Welshie’nin olağanüstü fiziksel özellikleri vardır.Kulaklarda,göğsünde, bacaklarında ve göbeğinde olan tüyleri ile yoğun olan orta uzunlukta ipeksi koyu kırmızı ve beyaz tüy yapısına sahiptir. Büyük, sarkık kulakları vardır.Welsh Springers, İngiliz Springers’tan biraz daha küçük ve daha az kiloya sahiptir.İngiliz Cocker Spaniel’lerden biraz daha uzun ve daha büyüktür.

Oldukça fazla dayanıklılığa ve enerjiye sahiptirler ve her türlü hava ve arazide saatlerce av yapabilirler.Bu avlanma içgüdüsü güçlüdür, bu yüzden onları bir kuş veya tavşanın peşinde koşarken görmek istemiyorsanız, onları çitle çevrili kapalı alanlarda tutunuz.Avlanmaya kendini çok kaptırdıklarından çağırdığınızda geri gelmesi için küçük yaşlardan itibaren eğitilmelidir.Atletik becerileri avlanmakla sınırlı değildir; itaat, çeviklik, flyball ve izleme gibi köpekli sporlarda oldukça başarılıdırlar.

Karakter

Welsh Springers çok iyi bir kazıcıdır ve bahçenizi yeniden düzenlemeye karar verirebilir.Ayrıca çok çeviktirler ve bahçenizin iyi çitle çevrilmiş ve onun kaçmasına izin vermeyecek şekilde tasarlanmış olması gereklidir.Her zaman sizinle birlikte olmak isterler.Yalnız kalmaya pek toleransları olmadığı için çok ufak yaşlardan itibaren bu duruma alıştırılmalıdır.Eğitilmesi kolaydır fakat inatçı olduğu için komutlara sadece istediklerinde itaat ederler.Ufak yaşlardan itibaren eğitimlerine başlanmalıdır aksi halde başarı sağlanamaz;çok hassas oldukları için kesinlikle nazik davranılmalı’dır.Aktive ihtiyacı yüksek bir köpektir ve bunun için mutlaka zaman ayırıp onun enerjisini almalısınız.

Av Köpeği
Av Köpeği

Aksi halde kendi kendine bunu yapacaktır ve hoşunuza gitmeyen durumlar yaratacaktır.Çocuklarla birlikte büyürlerse ya da gençken onlara birlikte kalırlarsa iyi anlaşırlar ve ailelerine karşı şefkatlidirler.Erken sosyalleşme çekingenliklerini önlemek için önemlidir. Evdeki diğer evcil hayvanlarla, hatta kendinden küçük olanlarla bile iyi geçinirler.Ancak avlanmak için yetiştirildikleri şey olan kuşları av olarak görebilirler.Çok mutlu bir doğaya sahip oldukları için, harika arkadaşlar ve aile köpekleri olurlar. Hayattaki amaçları kuşların peşinden gitmemek ve yaşadığı ev halkınayakın olmak,onları mümkün olan her şekilde memnun etmektir.

Bakımı

Tüy bakımı odukça kolaydır; sert kıllı bir fırça ile haftalık fırçalama yeterlidir.Kulakları düzenli olarak temizlemeye dikkat edin;sarkık kulakları kulak enfeksiyonlarına yatkındır.

Yorumlar kapatıldı.