İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Welsh Terrier

Köpekpedia

Welsh Terrier Galler kökenlidir ve başta tilki,kemirgen ve porsuk avlamak için yetiştirilmiştir,ancak geçen yüzyıldan itibaren gösteri köpeği olarak kullanılmaktadır.Hala ilk dönemlerdeki karakterini korumaktadır.Araştırmalara göre biritanyadaki en eski köpek ırkıdır.

Welsh Terrier Özellikleri

Fiziksel Özellikleri

Yaşam süresi: 12–15 yıl
Ağırlık: 9,1 – 10 kg Boy:39 cm

Siyah veya bazen kırlı bir tüy yapısına sahipken, baş, bacaklar ve karın altı bronz rengindedir.Dişilerde farklı olabilir.Orta büyüklükte sağlam ve kompakt bir köpektir. Kuyruk genellikle 2006 yılında Büyük Britanyada yasaklanana kadar kesilmekteydi.Uzun olduğu kadar kare köpektir.Vücut şekli, uzatılmış, “tuğla benzeri” bir yüze sahip dikdörtgen şeklindedir. Bıyık ve sakalları vardır.Yüz daha oval bir şekilde, ince kemikli vebelirgindir.Tüyler iki katmanlıdır.Yalıtkan bir alt kürk ve üstte yağmura ve rüzgara karşı koruyan farklı bir kürk bulunur.Çoğunlukla siyah olarak doğarlar ve ilk yıl boyunca rengi standart siyahtır.İlerleyen yıllarda rengi boz olarak değiştirirler.

welshterrier
welshterrier

Karakteri

Zeki ve şefkatli, aktif, neşeli köpeklerdir. Yabancılarla mesafeli olsalar da aileleriyle çok yakın bağlar kurarlar.Oyun oynamayı severler ve bu nedenle çocuklar için idealdir.Kedilere ve diğer ev hayvanlarına ufak yaşta beraber olurlarsa, onlarla iy geçinirler.Aksi takdirde, onları kovalamaya çok istekli olacaklardır.Evdeki tek köpek olduklarında’da çok mutlu olurlar.Normalde saldırgan olmasalar da, korkusuzca kendilerini koruyacak köpeklerdir.Sağlam karaterli ve özgüvenli oldukları için onu yönetebilecek bir sahibe ihtiyaç duyacaklardır.Yüksek enerjiye sahip oldukları için mutlaka ona zaman ayırıp enerjisini tüketecek aktivite’ler yapmalısınız. Yüzmeye bayıldıkları için su kenarlarında gezdirirken suya atlayabilir dikkatli olunmalıdır.yaklaşırken dikkatli olunmalıdır.

Bakımı

Tüy dökmez, ancak eğer Tüyler düzenli olarak taranmazsa, zamanla bakımsız kalacak ve tüy rengini ve dokusunu bozacaktır.Su geçirmez tüyleri normal spreylere dirençli olduğu için pire ve dış parazitler için diplere nufus eden ürünler kullanmak gerekir.Düzenli tarama,cilt komplikasyonlarını önleyecektir ve ölü kılların enfeksiyon geliştirmesini önlemek için özellikle kulak ve göz çevresine özel dikkat gösterilmelidir. Yapay lifli köpek ürünleri bu ırk tarafından yutulursa kulak ve göğüs enfeksiyonlarına neden olabilir, bu nedenle pamuklu yatak kullanmak en iyisidir.

Tarihi

19. yüzyıla kadar resmi olarak bir cins olarak tescil edilmemişti. Şu anda Birleşik Krallık Köpek Kulübünün yok olma tehlikesiyle karşı karşıya olan ırklar listesindedir bir çok köpek ırkından on binlerce yavru kayıt edilirken bu ırktan sadece 300 yavru bildirilmektedir.Tarihi tam olarak net olmasa da, türün oldukça eski olduğunu ve ilk Teriyerler’den biridir bu eski resimlerde ve yazılarda yapılan incelemelerle anlaşılmıştır.19. yüzyılda İngiltere’nin birçok yerinde bulunuyordu.Genellikle tilki, su samuru ve porsuk avlamak için kullanılırdı ve haşaratları yok etmede çok başarılıydı.

welsht terrier
welsht terrier

Genellikle, birçok Terrier ırkının sınıflandırıldığı bir kategori olan Eski İngiliz Teriyeri olarak gösterildi ve kategorize edildi. 1885 yılına kadar, İngiltere Kennel Kulübü tarafından Gal Teriyeri olarak sınıflandırılmadı.Gal Teriyerleri, ithalatı düzensiz olmasına rağmen, 1888’de Amerika Birleşik Devletleri’ne gelmeye başladı. Ancak 1901’e gelindiğinde, Gal Teriyeri sonunda Amerika Birleşik Devletleri’nde bir temel oluşturdu ve popülaritesi istikrarlı bir hızda arttı.

Yorumlar kapatıldı.