İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Westfälische Dachsbracke

Köpekpedia

Westfälische Dachsbracke Almanya’nın bir bölgesi olan Vestfalya’da kökenli küçük, kısa bacaklı bir köpek ırkıdır.

Westfälische Dachsbracke Özellikleri

Fiziksel Özellikleri

Bracke’nin daha küçük, kısa bacaklı bir türüdür. ve boyut ve görünüm bakımından Drever’e çok benzer, ancak 2 cm daha kısadır,Orta uzunlukta sarkık kulakları,kısa bacakları ve uzun bir kuyruğu vardır.Kısa kürkü vardır, genellikle siyah,kırmızıdan,sarı renklerinde olur.Beyaz lekeli bir ağız, göğüs, bacaklara sahiptir.Gösterişli bir kafası ve uzun fırça gibi uzun kuyruğu olan,orta derecede uzun, güçlü yapılı bir av köpeğidir.Omuz yüksekliği 30-38 cm arasındadır. Tüyler göbek bölgesi dahil tüm vücutta çok kalın ve gürdür.

Westfälische Dachsbracke
Westfälische Dachsbracke
Av Köpeği
Av Köpeği

Karakteri

Evde aile dostu, çocuklara düşkün ve sakin, dışarıda küçük yaban hayatının bulunduğu bölgelerde bulunmayı seven bir mizaca sahiptir.Dengeli yapısı nedeniyle, boyutu ve bir arabanın koltuk boşluğuna sığan taşıması kolay bir köpektir.

Tarihi

Bu ırk 150 yıldır yetiştirilen bir ırktır.1870 yıllarından itibaren ırk özellikleri oluşmaya başlamıştır.17. ve 18. yüzyıllara ait görüntüler, o zamanlar adı bu olmasa bile, avcılık aristokrasisinin kulübelerindeki beyaz renkli, düşük bacaklı köpeklerin bunlar olduğunu göstermektedir.Ağustos 1906’da Hagen-Vestfalya’da Vestfalya-Ren Dachsbracken Kulübü kuruldu. O zamanlar yaklaşık 150 üye kayıt yaptırmıştı. O zamanlar dolgun vücutları ve çoğunlukla çarpık bacaklarıyla yetiştirilen düşük kalitedeki köpeklerin sıradağlarda avlanma taleplerini karşılamadığını fark etmişlerdi.

Yine de köpeklerin av için de kullanılabilmesi için omuz yüksekliği 35 cm’yi geçmemelidir. Suyu sevmeli ve sert olmalıdır ayrıca ufak alanlarda’da hızlı hareket etmelidir.Bu amaçla bu ırk yeni özelliklerle geliştirilmiştir. Bugünkü özellikleri yetiştiriciler tarafından revize edilerek sağlanmıştır.İstenilen özellikleri sahip olan ataları ayrılarak sadece bunların üremesine izin verilerek sağlanmış,kriterleri karşılamayanlar ise üretilmemiştir;bu şekilde ırk şekillendirilmiştir.Günümüzde bu ırk sadece ihtiyaca göre üretilir.

Yorumlar kapatıldı.