İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Yasaklı Köpek Irkları

Köpekpedia

Türkiyede TBMM yasaklı köpek ırkları hakkında kanun çıkararak belli ırkların beslenmesini ve üretilmesini yasaklamıştır;daha sonra ise ek düzenlemeler çıkararak bu ırklara ait genleri taşıyan kısaca melezleme ile elde edilen ırklarda yasaklanmıştır.Örnek olarak pitbull terrier ile kangal çifleştirilerek elde edilen yavrular pitbull geni taşıdığı için aynı yasak çerçevesinde değerlendirilecektir.

Bazı Köpek Irkları Neden Yasaklanmıştır

Bazı köpek ırklarının yasaklanma nedenleri incelendiğinde ayrıntılı bir çalışma yapılmadığı görebilirsiniz;direk başka bir ülkenin kanunları kopyalanarak kanun olarak çıkarılmıştır;kanun çıktıktan sonra ülkemizde bu konuda uzman sivil uzmanlar konu hakkında çalışma yapmışlar ve ilgili mercilere sunmuşlar fakat bir sonuç alınamamıştır.Örnek olarak Japanese Tosa ve Fila Brasileiro ülkemizde yasaktır ayrıca ülkemizde’de yasak olmadan öncede besleyen yoktur.Kısaca olmayan bir ırkı yasaklanmıştır.

Köpeklerin yasaklanmasında en büyük etken basın olmuştur;bazı köpek saldırılarında suç sahiplerde olmasına karşın haber değeri olduğundan direk köpeklere yüklenmiş boy boy dişleri dışarıda olduğu resimleri basılmış halka yanlış imaj yaratılmıştır.

Örnek olarak yerli ırklarımız olan çoban köpekleri ve küçük kucakta taşınan köpekler tarafından ısırılan insan sayısı yasaklı ırklar tarafından ısırılan sayıdan çok daha fazladır;kaniş tarafından ısırılan bir insanı haber yapıp resmini gazeteye koysanız ilgi çekmeyeceği için pitbul tarafından ısırılan kişiyi koyarak rating yapabilirsiniz.Köpekler doğal olarak koruma içgüdüsü ile doğarlar ve her birinin ayrı özellikleri vardır,kimi ırk koruma alanında iyidir diğeri ise avlanma alanında.Yanlış sahipler av köpeğini bile tehlikeli hale getirebilirler,köpeğe sürekli kötü davranırsanız,döverseniz,diğer köpeklere ve insanlara saldırması için teşvik ederseniz piskolojisi bozuk bir canlı ortaya çıkarırsınız. Bir çocukta yanlış kişiler tarafından şiddete maruz bırakılarak yetiştirilirse büyüdüğünde sorunlu ve çevresine zarar verici bir kişilik olacaktır.

Örnek olarak pitbul ırkı güçlü ve hızlı köpekler olduğundan özellikle köpek dövüşlerinde görsel olarak seyreden kişilere daha çok haz verdikleri için bu vahşi kumar organizasyonu içinde yer alan kişiler tarafından çok fazla yetiştirilmiş ve karakterleri’de aynı sahiplerine dönüştürülmüştür.İnternet’te normal yetiştiriciler tarafından büyütülen bir çok video görebilir;köpeklerin ne kadar uysal ve eğitimli olduklarını anlayabilirsiniz.

Kanun maddelerini yazan resmi görevliler yukarıda belirttiğimiz ayrıntıyı kaçırmışlar köpekleri yasaklamak yerine köpek dövüştüren,köpeklere eziyet ederek hayvanları vahşileştiren insanların köpek beslemesini engelleyici bir yasa çıkarmaları gerekirdi.

Türkiye’de Yasaklı Köpek Irkları Listesi

1-Amerikan Pitbull Teriyeri:İlk olarak ingilterede Terrier ve buldog köpeklerinin çiftleştirilmesinden ortaya çıkan melez bir ırktır.

Bu görsel boş bir alt niteliğe sahip; dosya adı american_pitbull_terier.jpg

Üretilme amacı kilisenin kedilerin şeytanın sureti olduğunu ilan etmesinden dolayı öldürülmesi sonuç olarak farelerin şehirlerde artması ve fareleri yok edecek bir köpeğe ihtiyaç duyulmasıdır,ilerleyen yıllarda amerika’ya getirilerek ırk geliştirilmiş ve amerikan pitbull adı ile anılmaya başlamıştır.Bu köpek ırkı doğru sahiplerin yanında oldukça sevecen,oyuncu bir karaktere sahip olurlar ve çok iyi eğitim alabilirler.Amerika’da en çok sahiplenilen ve yetiştirilen köpek ırklarının başında gelmektedir.Özellikle köpekli sporlarda oldukça başarılı bir ırktır,çocuklarla ve yaşadığı evin bireyleri ile hiç bir sorun yaşamayan her zaman ailesini şiddetle koruyan bir köpek cinsidir.

Bu görsel boş bir alt niteliğe sahip; dosya adı Dogo_Argentino.jpg

2-Dogo Argentino:Adından’da anlaşılacağı gibi Arjantin kökenli bir ırktır,bu ülkenin bilim adamları tarafın’dan1920 yıllarında vahşi hayvanlardan çiftlikleri korumak için geliştirilen bir köpektir.Özellikle çocuklarla çok iyi anlaşır,aile bireylerinin sürekli kendini sevmesini ve dokunmasını ister;oldukça korkusuz ve güçlü bir köpektir.Günümüzde dünyada av sporları içinde ayrı bir branş olan köpekle domuz avlamada kullanılmakta;domuzu dogo’lar yakalayarak etkisiz hale getirmekte ve avcı bıçağı ile öldürmektedir.Özellikle vahşi hayvanları sık yaşadığı ülkelerde arazi ve sürü hayvanlarının korumasında kullanılmaktadırlar.

3-Japanese Tosa:Irk 1900 yıllarının ortalarında bir japon köpeği olan shikoku’nun ingiliz buldog,Engiliz Mastiff, Saint

Bu görsel boş bir alt niteliğe sahip; dosya adı japanase_tosa.jpg

,Alman Pointer ,Büyük Danua, Bull Terrier ırkları ile melezlenmesi ile oluşmuş bir ırktır.Irk oldukça güçlü ve korkusuz olduğundan özellikle köpek dövüşlerinde yıllardan beri kullanılmıştır.

Japonya’da kullanılan diğer isimleri ise Tosa Ken, Tosa Dog, Tosa Token, Tosa Inu, Japanese Fighting Dog, and Japanese Mastiff’dir.

Aile bireylerine karşı oldukça nazik olan bu ırk yabancılara karşı oldukça şüpeci’dir.Ülkemizde beslenen yada bulunan bir tür değildir.

4-Fila Brasileiro:Adından’da anlaşılacağı gibi Brezilya’ya ait bir köpektir.Brezilya Mastifi olarakta bilinmektedir.Kullanım alanları büyük arazilerin korunması ve av köpeği olaraktır.Bu ırk

Bu görsel boş bir alt niteliğe sahip; dosya adı Japanese-Tosa-1.jpeg
Fila Brasileiro

avına tuzak kurarak bekler ve yakalar,melez bir ırktır İngiliz Mastiff, Bloodhound ve Eski Bulldog ırkının çaprazlanması ile elde edilmiştir,Brazilian Mastiff ve Brazilian Molosser olarakta adlandırılır.

Çok iyi bir koruma köpeği olduğu için yabancılara karşı toleransı hiç yoktur,aile bireylerine ise oldukça sevecen ve cana yakındır.Küçük yaşlardan itibaren mutlaka sosyalleştirilmelidir.Ülkemizde bulunan bir köpek ırkı değildir

Son olarak internet’te yasaklı listesinde yer almayan sadece yazı yazmak için bilgisiz kişilerce yazılmış yasaklı köpekler listesi görürsünüz bunlar doğru değildir sadece büyük ve güçlü oldukları için yazılmışlardır.Yularıdaki listede yer alan köpekler isin Türkiye Cumhuriyeti yasalarınca beslenmesi ve üretilmesi yasaktır.Köpek sahibi olmadan bu yazımızı okumanız size fayda sağlayacaktır.

Yasaklı köpek ırkları hakkında TCMM çıkardığı tutanak için tıklayınız

Yorumlar kapatıldı.