İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Yavru Köpek Alırken Nelere Dikkat Etmeliyiz

Köpekpedia

Yavru Köpek Alırken Nelere Dikkat Etmeliyiz sorusu köpek sahiplenmek isteyen bir çok kişinin cevabını aradığı ve uzun süre araştırdığı bir konudur;bu yazımızda size nelere dikkat etmeniz konusunda bilgi vermeye çalışacağız.

Yavru Köpek Alırken Nelere Dikkat Etmeliyiz

1-Yavru Köpeğin Irkını Belirleme:Öncelikle yavru köpeğinize sağlayacağınız yaşama ortamına göre bir ırk seçmelisiniz.Bazı ırklar büyüdüklerinde geniş alanlara ihtiyaç duyarlar;bazı ırklar havlamaya çok meyillidir,bazıları ise çok tüy dökerler vs.. bu liste oldukça uzatılabilir.Örnek olarak apartman’da yaşıyorsanız mutlaka geniş alan ihtiyacı olmayan gerekmedikçe havlamayan bir ırk seçmelisiniz.Aksi halde hem size hemde komşularınıza ciddi sorunlar yaratacaktır.

2-Alerjik Durumlar:Kimi insanların köpek ve kedi tüyüne karşı ciddi allerjisi vardır ve bu önlenmez,bu tip bir sağlık sorununa sahip olanlar mutlaka antiallerjik özelliğe sahip ırklardan birini tercih etmelidirler;ayrıca daha az tüy dökme özelliği olan ırklar daha uygun olacaktır.

3-Köpek Alma Sebebiniz:Köpekler ırklarına göre koruma,izleme,av,çoban ve süs köpeği gibi bir çok kategoriye ayrılırlar;siz hangi amaç için almak istediğinize baştan karar vermelisiniz.Örnek olarak bahçeli bir eviniz var korunmak için alıyorsanız süs köpeği almanız mantıksız olacaktır yada köpek sporlarına katılacaksanız atletik bir ırk sahibiniz olması gereklidir.

Yavru Köpek Alma

4-Köpek Satın Alacağınız Yer: Köpek satın almak istediğinizde bir araştırma yapacaksınız ve bir çok satan kurum ve kişi göreceksiniz.Köpek çiftlikleri,kişisel üreticiler,yurt dışından getireceğini söyleyenler olacaktır.Karar vermeden önceden aşağıda yazacağımız uyarılara dikkat etmeniz sizin faydanıza olacaktır.

a-Köpek Çiftliğinden Alacaksanız:Öncelikle seçeğiniz köpek çiftlği’nin yaşadığınız yerde olması çok önemlidir;mutlaka yerinde giderek ziyaret ediniz,yerin temizliğine çalışanların tarzına mutlaka bakınız belli süre zaman geçirerek gözlemleyiniz.Bir çok köpek çiftliği kaliteli hizmet vermesine rağmen içlerinden bazıları malesef gerekli özeni göstermemektedirler buda hayvan sağlığına etkisi olmaktadır.Şehir dışından satın alacaksanız kargo ile istemek yerine kendinizin gidip bizzat yerinden alması çok daha doğru olacaktır.

Hemen hemen her işletmenin günümüzde web sitesi ve sosyal medya hesapları olduğu için daha önceden hizmet alanların mutlaka yorum ve görüşlerini okuyun size bir fikir verecektir.

b-Bireysel Üretici yada Satış Yapanlardan Alacaksanız:Bireysel Üreticiler konusunda mutlaka tanıdık olması yada bir arkadaşınızın tanıyor olması çok önemlidir,bu konu hem kaliteli köpek almanızı hemde aldıktan sonra size bakım ve diğer konularda yardımcı olmasını sağlayacaktır.Tanımadığınız bir kişiden aldığınızda hehangi bir sorun olduğunda muhatab bulmanız oldukça zor olacaktır.

c-Yurt Dışından Köpek Getiren Kişiler:Bazı satıcılar sizle yurtdışındaki köpek çiftlikleri arasında bağlantı sağlayarak yurtdışın’dan köpek getirmektedir.Bu durumda iki ciddi problem oluşmaktadır.;yurtdışı köpek üretim çiftliği yanlış ve sorunlu köpek gönderebilir aracının bundan haberi olmayabilir yada aracı art niyetli olup aynı köpek çiftliği gibi davranabilir.Mutlaka size bu hizmeti verecek kişiyi tanımanız çok önemlidir.Aksi halde mağdur olabilirsiniz.

Son olarak her nereden yavru köpek sahiplenecekseniz sahiplenin mutlaka Şecere(soy kütük belgesi) isteyiniz.Bu belge size köpeğinizin anne babası ve daha geçmişe doğru soyunu belirtilen bir evraktır ayrıca yavrunun size ait olduğunuda belirlecektir.Size satış yapan kişi tarafında sonra vereceğiniz,3 ay sonra hazır oluyor gibi bahanelere inanmayın belgeyle size teslim ettiklerinde ödemesini yapınız.

Yavru Köpeğin Yaşı

Satın alacağınız yavru köpek en az 60 günlük olmalıdır;hem köpek sağlığı açısından hemde yasal zorunluluk olarak gereklidir.Yavru köpekler mutlaka 60 gün anne sütü almalıdır,kardeşleri ve annesiyle sosyalleşmelidir aksi halde yeterli anne sütü alamayan yavrunun bağışıklığı çok zayıf olacak,hastalıklara yakalanma riski artacak,gelişim sorunları yaşayacaktır.Sosyalleşme üzerine olumsuz etkisi ise diğer köpeklerle ve canlılarla iletişim sorunu yaşayacak annesinin verdiği eğitimden yoksun kalacaktır.Örnek olarak ısırmanın can acıttığını bilmediğinden sürekli sizi ısırmaya çalışacaktır.

Yavru köpeklere iç dış parazit aşıları 40 günlükken yapılır ve etkisinin görülmesi 20 gün kadar zaman alır,köpeğinizi bu süreden önce aldığınızda bu aşıları olmayacağı için ölümlere neden olan ishal oluşması kaçınılmaz bir son olacaktır çünkü yeterince anne sütü alamadığı için antikor alımı azdır ve aşıları yapılmadığı için bağışıklıkta oluşmamıştır sonuç istenmeyen hastalıklardır.

Art niyetli kişiler genellikle size köpek annesini emmiyor,annesi bakmıyor acil almanız gerekli gibi cümlelerle köpeği zamanından önce size vermeye çalışırlar sakın kabul etmeyin;ayrıca aşıları olmadığı için çime bırakmayın sadece evde kalsın mikrop kapar gibi uyarılarda bulunurlar;bu şekilde yavruya daha az bakarak aşılarını yapmayarak maliyetten kurtulacaklardır.

Yorumlar kapatıldı.