İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Yavru Köpek Nasıl Yıkanır

Köpekpedia

Yavru Köpek Nasıl Yıkanır merak ediyorsanız bu yazımızı okumanızı tavsiye ederiz,tüm püf noktaları yazımıda bulabilirsiniz.Öncelikle parazit ve karma aşıları tamamlanmamış yavru köpekleri yıkamanızı önermiyoruz;nemli bir bezle silmeniz daha uygun olacaktır.

Yavru Köpek Nasıl Yıkanır

1-Şampuan Seçimi:Yavru köpeklerin derisi çok hassas olduğundan kullanacağınız şampuan ph derecesi köpekler için uygun köpek şampuanı olmalıdır.İnsanlar için kullanılan şampuan ve sabunlar yavru köpeğiniz için uygun olmayacaktır.Köpek şampuanları kalite kalitedir ve aldığınız şampuan yıkama sıklığı köpeklerde az olduğundan çok uzun süre size yetecektir;bu nedenle köpeğinizin sağlığı için mutlaka kaliteli bir marka kullanınız.

Yavru Köpek Nasıl Yıkanır
Yavru Köpek Nasıl Yıkanır

2-Yıkama Suyunun Hazırlanması:Yavru Köpeğinizi mutlaka ılık suyla yıkamanız gerekir;mutlaka yıkamaya başlamadan önce suyun sıcaklığını elinizle kontrol edin.Sıcak su köpeğinizde ciddi deri rahatsızlıklarına yol açacak,canı yanacağı için yıkanmaktan sürekli kaçacaktır.

3-Yıkama Tekniği:Öncelikle köpek fırçası ile köpeğinizi tarayınız yabancı maddeler varsa derisinden uzaklaştırınız.İlk olarak ılık suyu önce kuyruk bölgesine sonra vucuduna dökmelisiniz;en son ise kafa bölgesine yavaş yavaş dökünüz.Kafa bölgesine dökerken kullaklara ve gözlere kesinlikle su kaçırmayınız aksi taktirde bu bölgeler enfeksiyon kapabilir.

4-Kurulama:Kurulamayı havlu ile yapmanız ve buna zaman ayırmanız önerilir vucudunda herhangi bir yerinde nem kalmayıncaya kadar işleme devam etmelisiniz daha sonra rüzgar almayan ılık bir ortamda bekleterek tamamen cildinin ve derisinin kurumasını bekleyiniz.Şayet köpeğiniz saç kurutma makinesi sesinden korkmuyorsa uzaktan düşük devire ayarlayarak kurutma işlemini yapabilirsiniz.

Daha sonra şampuanı tüm vucuduna yayınız ve ovalayınız 3 dk kadar bekletiniz;tüm tüylerin arasına nufus ettikten sonra durulama işlemine başlayabilirsiniz.Mutlaka çok iyi bir şekide bol ılık su ile durulayınız ki herhangi bir şampuan kalıntısı kalıp cilde tahrişe neden olmasın.Kafasını durularken oldukça yavaş ve dikkatli davranın kulak ve gözler bu konuda çok hassastır.

Yavru Köpek Nasıl Yıkanır
Yavru Köpek Nasıl Yıkanır

Yavru köpekler çok olağan bir dışı durum olmadığı sürece en erken ayda bir yıkanmalıdır;çok sık aralıklarla yıkamak cilt sorunlarına yol açacaktır.Köpeğinizi yıkama sırasında yavaş hareketlerle korkutmadan sakince su ve şampuan dökmelisiniz;aksi halde sürekli yıkamaktan kaçacaktır.

Uyarı:Hamile ve 14 haftalıktan küçük köpekler kesinlikle yıkanmamalıdır.

Yorumlar kapatıldı.