İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Yorkshire Terrier

Köpekpedia

Yorkshire Terrier ufak boyutundan ve karakterinden dolayı apartman yaşamamına çok uygun ayrıca sahiplerine çok bağlı bir köpektir.Bu nedenlerden bir çok ülkede en çok tercih edilen köpek ırkları başında gelmektedir.

Fiziksel Özellikleri

Boy:15-19 cm Ağırlık 3-4.5 kg Yaşam Süresi:13-16 yıl arasındadır. Teriyer, kompakt ve kare bir vucuda sahiptir.Ancak görünüş olarak yapısı orantılı olmalıdır.Uzun, ipeksi tüyleri ile ünlüdürler.Uzamasını isterseniz bakım yapmanız zorunludur,normal ölçülerde uzunlukları olursa dazla bakıma ihtiyaç yoktur.Büyüklüklerine göre şaşırtıcı derecede güçlüdür.

yorkshire terrier
yorkshire terrier

Yetişkinde rengine, kalitesine ve dokusuna önem verilmektedir.Parlak, ince,düz ve ipeksi olmalıdır. Tüyleri çok uzun süre uzar ve arka tarafında ortadan ikiye bölünür.Boynun arkasından kuyruğun dibine kadar koyu gri ile siyah renktedir ve kuyruktakiler daha koyu siyah olmalıdır.

Baş, yüksek göğüs ve bacaklarda,parlak, ten rengi olmalı, kökleri ortadakin’den daha koyu uçlarda daha açık bir bronzluk oluşturmalıdır.Ancak tüm köpekler için geçerli olmaz.Ayrıca yetişkin köpeklerde, ten rengi tüylerin hiçbiriyle iç içe geçmiş siyah tüyler olmamalıdır. Hipoalerjenik bir yapısı vardır.

Sadece yıkandığında veya fırçalandığında küçük miktarlarda tüy dökerler.Köpeğin tüyleri ve tükürüğü tipik olarak insanlarda çoğu alerjik reaksiyonu tetikler.Alerji uzmanları, zaman zaman belirli bir alerji hastasının belirli bir ırk köpeğe karşı allerji’yi tolere edebileceğini bilirler ancak bazıları ise tüm evcil hayvanlara karşı reaksiyon gösterebilirler.

Karakteri

Yorkshire Terrier son derece sevecen ve meraklıdır, ancak siz teşfik ederseniz aşırı korumacıda olabilir.Cinsin eğitilmesi kolaydır ve özellikle çok hızlı öğrenir bu nedenle eğitim vermek oldukça kolaydır.Dışarıda çok fazla dolaştırmanız gerekmeyen bir ırktır ancak evde egzersiz yaptırılmalı ve zihinsel sağlığı için birlikle aktiviteler yapılmalıdır.

Önlerinden geçen herhangi bir küçük hayvanın peşinden hemen koşarlar ve yakalamaya çalışırlar nedeni ilk yetiştirilme nedenleri olan haşere avlama içgüdülerinden gelmektedir.Kararlılık gerektiren tüm görevler tam ona göredir.Bu geçmişinden kalan bir özelliktir avı yakalayana kadar durmazlar ve pes etmezlerdi.Bu kararlılık, ondan yapmasını istediğiniz şeyin,yapmamak gibi bir tercihe iteceği için onun baskın karakteri siz olmalısınız.

Normalde kucak köpeği olarak görülen ve genellikle evde beslenen ufak ırklar’da görülen yumuşak itaatkar mizacı göstermezler.Çalışan bir tür olarak geliştirildikleri için, birçoğu hem uzun yürüyüşler,koşular hem de iç mekan oyunları zihinlerini meşgul edecek eğitimlerle hem fiziksel hem de zihinsel uyarıma çok ihtiyaç duyar.

yorkshire terrier
yorkshire terrier

Akşam ise sizin yanınızda uykuya dalmayı çok severler.Ancak her biri farklı karakterlere sahip olduklarından davranışları birbirlerinden ayrı olabilir. Teriyer tüm çevreye kolayca adapte olurlar buda onları hem ev hemde farklı ortamlar için ideal köpek yapar.Diğer köpeklere karşı çekingen davranırlar ve rahatlamak için insanlarına yakın kalmayı tercih eder.

Sağlık

Sıklıkla görülen sağlık sorunları başında bronşit,lenfanjiektazi,portosistemik şant, katarakt ve keratit sicca bulunur.Ek olarak,Sürekli kullandığı bir mama dışındaki yiyeceklerin tüketiminden kaynaklanan kusma veya ishal ile birlikte hassas bir sindirim sistemi vardır.Nispeten küçük boyutu,genellikle anestezi için zayıf bir toleransa sahip olmasına neden olur.Yapısı ufak olduğu için düşme gibi genellikle sahiplerinin neden olduğu kazalardan dolayı yaralanmalarına çok sık raslanır. Enjeksiyon reaksiyonları (enjeksiyon yerinde iltihaplanma veya tüy dökülmesi) meydana gelebilir. Ayrıca alerji cildin kurumasına, kaşınmasına ve kızarmasına neden olabilir.

Tarihi

kuzey İngiltere’nin Yorkshire ilçesinden doğmuştur.19. yüzyılın ortalarında, İskoçya’dan işçiler iş aramak için Yorkshire’a geldiler ve onlarla birlikte birkaç farklı köpek türü geldi türü geldi.Yetiştirilmesi “esas olarak, Yorkshire ve Lancashire ilçelerindeki insanlar tarafından pamuk fabrikaları ve kömür madenlerinde fare popülasyonlarını kontrol etmek için bu gelen ırkların melezlenmesi ile yetiştirildiler.Bugün hala güçlü teriyer karakterlerini korumalarına rağmen, yalnızca insanlara dost olarak bulunmaktadırlar.1800’lü yıllarda soyu tükenmiş Black & Ten Terrier, Broken-Haired Scotch Terrier, Waterside Terrier, Paisley Terrier ve Skye Terrier dahil olmak üzere çeşitli ırkların melezlenmesin’den geliştirilmiştir.

Bu ırkta Teacup Yorkie, Tiny Toy Yorkie veya Extreme Tiny Yorkie gibi bir boyut ayrımı veya çeşidi yoktur. Bunlar, bazı bazı yetiştiricilerin size karşı kullandıkları ve kendinizi özel hissetmenizi sağlayan bir pazarlama tekniğidir.Böylece köpeği size daha fazla fiyata satma şansları olmaktadır.Bu nedenle size getirilen bu önerileri gözardı edip güvendiğiniz bir üreticiden ırk standartlarını sağlayan bir köpek alınız.Emin olun bu ırk sizi çok mutlu edecek bir köpektir.

Yorumlar kapatıldı.