İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Yunan Tazısı

Köpekpedia

Yunan Tazısı,Yunanistan’a özgü tavşan avında tercih edilen bir tazıdır.Kökeni çok eskilere dayanır.Antik Yunanistan’ın, Balkanların çoğunu kapladığı zamanlarda Yunan Tazısı,mirasını komşu ülkelerde de bıraktı.Üstün yetenekleriyle çoğu ülkede kısa zaman için popüler bir hale geldi.1996’da,FCI tarafından tanınan ilk Yunan cinsi oldu.

Yunan Tazısı Özellikleri

Fiziksel Özellikleri

Yunan Tazısı
Yunan Tazısı Özellikleri

Düz ve kısa bir kafatası vardır.Alnı genellikle geniştir.Çok güçlü bir çenesi vardır.Orta büyüklükte parlak kahverengi gözlere sahiptir. Kulakları diktir ve aşağıya doğru sarkar.Hafif sert bir dokusu olan kısa,yoğun bir kürke sahiptir.Kürk rengi genelde siyah ve taba rengindedir,ancak bazılarında küçük beyaz lekeler mevcuttur.

Kilo: Dişi: 15–18 kg, Erkek: 18–20 kg

Boy: Dişi: 49–53 cm, Erkek: 51–55 cm

Yaşam süresi : 9-11 yıl

Karakteri

Cesur,dışa dönük,zeki ve bazen sabırsız olan bu cins,çok iyi bir avcıdır.Arkadaş canlısı,sevecen ve son derece eğlencelidir.Ancak yabancılara karşı oldukça temkinlidir ve çok iyi bir koruma köpeğidir.Sesi oldukça gürdür ve kilometrelerce öteden bile duyulabilir. Bir çiftlik köpeği olarak,bağımsızlığına oldukça düşkündür ve apartmanda yaşamaya uygun değildir.Avcılık içgüdüsü yüzünden küçük hayvanların peşinden koşma eğilimi vardır ve tasmasız gezdirilmemelidir.Sahibine çok sadık ve diğer ırklarla çok iyi anlaşan bir köpektir. Grup olarak avlanmaya alışkın olduğu için takım çalışmalarında çok iyidir.Köpekle beraber yapılan sporlar bu ırk için idealdir.Boyutlarına göre şaşırtıcı derecede hızlı ve güçlüdür. Eğitilebilirlik düzeyi oldukça yüksektir ancak inatçı bir ırk olduğundan dolayı olumlu pekiştirme – doğru davranış için ödüller – bu ırkı eğitmek için en doğru yoldur.Her ırkta olduğu gibi yavruluk döneminde sosyalleştirmek oldukça önemlidir.

Bakımı

Yunan Tazısı Köpeği
Yunan Tazısı Bakımı

Genel olarak sağlıklı bir köpektir.Çok enerjiktir ve günlük 45-50 dakikalık egzersize ihtiyaç duyar.Mide torsiyonu veya şişkinlik riskini azaltmak için yemeklerden bir saat önce ve yemeklerden iki saat sonra herhangi bir egzersizden kaçınılmalıdır.Kuru mama ve veterinerin önerdiği ek gıdalar dışında bir şey verilmesi sakıncalıdır.Haftada bir defa taranmalıdır.Yılda iki defa yıkanmalıdır.Ancak tüylerindeki kir ve toz ara sıra nemli bir bez yardımıyla temizlenebilir.Diş ve kulak temizliği de düzenli olarak yapılmalıdır.

Yorumlar kapatıldı.